Sürücü Kursu Taban Fiyat Uygulaması

Sürücü kursu taban fiyat uygulaması nedir? Taban fiyat neden vardır?

Sürücü kursu taban fiyat uygulaması 2016 yılından beri Türkiye’de sürücü kursları arasında yaşanan haksız rekabetin önüne geçmek ve verilen eğitimin kalitesini yükseltmek amacıyla uygulanan bir yönetmeliktir. Her yıl her şehir için belirlenen sürücü kursu taban fiyatlar, aynı zamanda her sürücü belgesi sınıfında da değişiklik göstermektedir. Örneğin 2018 İstanbul sürücü kursu taban fiyatları ile 2018 Ankara sürücü kursu taban fiyatlarının farklılık gösterdiği gibi B sınıfı sürücü belgesi için belirlenen taban fiyat ile A1 sınıfı sürücü belgesi için belirlenen taban fiyatta farklılık gösterir.

Sürücü Kursu Taban Fiyat Listesi

Sürücü kursu taban fiyat listesi her yıl Ocak ayında düzenlenir. Taban fiyat için gerekli düzenleme valilikler tarafından yapılır. Sürücü belgesi sınıfı ve şehirlere göre belirlenen bu taban fiyatların altında hiçbir sürücü kursu eğitim hizmeti veremez. Aksi takdirde kurumlar idari para cezası, dönemsel kurum kapatma cezası veya direkt olarak kurum kapatma cezası ile karşı karşıya kalır.

Her yıl düzenlenen sürücü kursu taban fiyatlarının yanı sıra eğitimin kalitesini artırmak için ders saatlerinde taban saat uygulaması da uygulanan bir diğer yönetmeliktir. Bu iki uygulama ile Türkiye’nin her noktasında sürücü kursuları arasındaki rekabet düzenlenmiş olmaktadır. 2018 İstanbul Sürücü Kursu Taban Fiyat listesi aşağıdaki gibidir:

Sürücü Belgesi Sınıfı Taban Fiyat
A1 (Motosiklet) 125 cc'ye Kadar 1050 TL
A2 (Motosiklet) 500 cc'ye Kadar 1280 TL
A (Motosiklet) 500 cc Üzeri 1600 TL
B (Düz ve Otomatik Vites Otomobil) 1600 TL
B'den D'ye ( Otobüs ) (01.01.2016 Öncesi) 800 TL
B’den C’ye (Kamyon) Geçiş 2000 TL
C-D’den E’ye (Tır) Geçiş 1400 TL
B-C-D'den A1'e Geçiş 850 TL
B-C-D'den A2'e Geçiş 1010 TL
B-C-D'den A'ya Geçiş 1400 TL

 

Bu ücretlerin yanı sıra yazılı sınav ve direksiyon sınavı başvuruları için gerekeli olan ücreti kursunuza yatırabilirsiniz. Sürücü eğitimi aldığınız kurs sizin için gerekli başvuruları hızlı bir şekilde yapacaktır.

Sürücü Kursu Taban Fiyatı Kim Tarafından Nasıl Belirlenir?

Sürücü kursu taban fiyat uygulaması 2016 yılının Ocak ayından beri yürürlükte olan bir uygulamadır. Her yıl sürücü kursu taban fiyatları illerin valilikleri tarafından belirlenir. Sürücü kursu taban fiyat belirleme işleminde sürücü kursunun bazı maliyetleri dikkate alınmaktadır. Sürücü kursunun eğitim maliyetleri, kursiyerin sınavda ve eğitim süresinde kullanacağı araçların yakıt gideri, görevli eğitmenin sınav günü ve saatindeki giderleri her yıl 7 kişilik komisyon tarafından belirlenir. Belirlenen taban fiyatlar her yıl bir sonraki yıl için olmak üzere Aralık ayında açıklanır.

Bakırköy’de uzman eğitim kadrosu ile hizmet veren Doğan Sürücü Kursu, uygulanan taban fiyat düzeyinde kaliteli bir hizmet ile sürücü belgesi sahibi olma sürecini kolaylaştırmaktadır. Etkili ders anlatımları, video destekli eğitimler ve dilediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz ders programları ile size en uygun fiyatlarla en uygun zamanda aradığınız motorlu taşıt eğitimini alabilirsiniz.

İletişim

Ehliyet Almak İçin Hemen İletişime Geçin

Bizi Arayın

+90 (212) 543 62 60

Adres

Zeytinlik Mahallesi Cumhuriyetçi Sokak No: 23 Kat: 1 / 2
Bakırköy – İstanbul

HEMEN ÜCRETSİZ İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM