Ehliyet Resmi Nasıl Olmalı?

Ehliyet Resmi Nasıl Olmalı? Ehliyet Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ehliyet fotoğrafı, ehliyet sınıflarının Avrupa Birliği kriterlerine göre sınıflandırılması ile birlikte değişti. Bu değişiklik 01.01.2016 tarihinden itibaren yürürlükte olmakla birlikte bu uygulama ile birlikte yeni tip sürücü belgelerinde yeni kriterlere uygun fotoğraflar kullanılacak. Bu uygulama ile birlikte birçok sürücünün ve sürücü adayının aklında ehliyet fotoğrafı nasıl olmalı sorusu var. Bu sorunun cevabını sizlerle aşağıda detaylı olarak paylaşacağız.

Ehliyet Fotoğrafı Özellikleri

 1. Ehliyet için kullanılacak fotoğrafın son 6 aya ait olması gerekir.
 2. ICAO standartlarında, 400 DPI çözünürlüğe sahip olmalıdır.
 3. Arka fonu desensiz ve beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf olması gerekir.
 4. Biyometrik fotoğraf gereği, kişinin yüzü fotoğrafın tam ortasında olacak şekilde çeneden saç başlangıç bölgesine kadar yüz hattının açıkça belli olması gerekir.
 5. Fotoğrafların boyutu, taranabilmesi açısından 50*60 mm boyuta sahip olmalıdır.
 6. Fotoğrafta kişinin nötr bir yüz ifadesine sahip olmalıdır. Başın herhangi bir yere eğik ve dönük olmaması gerekir.
 7. Kişinin saç modeli yüzünün tam bir şekilde görüneceği şekilde ayarlanmalıdır. Saçların yüzü kapatmaması gerekir.
 8. Başörtülü kadınların çekileceği fotoğrafta, kişinin yüzü, çene ucundan alnına kadar görünecek şekilde olmalıdır. Hiçbir şekilde peçe ve başörtüsü ile yüzün belli bölümleri kapatılmamalıdır.
 9. Fotoğrafta ışık tüm yüzde eşit dağıtılmış bir şekilde olmalıdır. Yansıma ve gölgeler olmayacak şekilde fotoğrafın ayarlanması gerekir.
 10. Kişinin fotoğrafta gülmemesi ve gözlerini kısmaması gerekir. Kişinin ağzı kapalı olacak şekilde doğrudan kameraya baktığı bir fotoğraf olmalıdır.
 11. Fotoğraf üzerinde leke veya bükülmelerin olmaması gerekir. Bu yüzden eski fotoğraflarınız yerine güncel fotoğraflarınızı kullanmalısınız.
 12. Fotoğraf üzerinde özellikle ışık veya efektlerle ilgili bir oynama olmaması gerekir. Yüzün doğal renklerini gösteren ve ışığın orantılı yansıdığı bir fotoğraf gereklidir. Eğer kişi gözlük kullanıyorsa ışığın gözlük camına yansıyarak parlamaması önemlidir. Ayrıca gözlük çerçevesinin kişinin yüzünü veya gözünü kapatmaması gerekir.
 13. Fotoğrafta kişinin gözlerinin net bir şekilde belli olması gerekir. Kırmızı göz ve ışıktan dolayı parlayan gözlerin olduğu bir fotoğraf, ehliyette kullanılamaz. Ayrıca gözlük varsa yansımadan dolayı kişinin gözlerinin belli olmadığı fotoğraflarda kabul edilemeyeceği için gözlüğün duruşu ve ışık iyi bir şekilde ayarlanmalıdır.
 14. Şapka veya bere gibi aksesuarların kullanıldığı fotoğraflar da ehliyette kullanılamayacağı için kişinin fotoğraf çekimi öncesinde bu tarz aksesuarları mutlaka çıkarması gerekir.

Ehliyet fotoğrafı nasıl olmalı konusunda yukarıdaki açıklamalarla gerekli cevapları verdik. Ayrıca fotoğraf çekimi sırasında fotoğrafçınıza fotoğrafın ehliyet için kullanılacağını ve biyometrik olması gerektiğini söylemelisiniz. Fotoğrafçınız böylelikle ışık ayarlamaları gibi teknik ayrıntıları doğru bir şekilde ayarlayacaktır. Özellikle kadınların fotoğraf çekimine giderken saçlarını ve başörtüsünü yukarıdaki standartlara uygun şekilde ayarlaması gerekir. Aksi takdirde yukarıdaki özellikleri taşımayan fotoğraflar ehliyet için kullanılamayacaktır.

İletişim

Ehliyet Almak İçin Hemen İletişime Geçin

Bizi Arayın

+90 (212) 543 62 60

Adres

Zeytinlik Mahallesi Cumhuriyetçi Sokak No: 23 Kat: 1 / 2
Bakırköy – İstanbul

HEMEN ÜCRETSİZ İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM