B Sınıfı Sürücü Belgesi

B Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

B sınıfı sürücü belgesi, otomobil ve kamyonet kullanacak sürücülerin alması gereken sürücü belgesidir. B sınıfı ehliyet sahibi olan sürücüler, aynı zamanda B1, M ve F sınıfına ait araçları da kullanabilir. Eski sistemde B sınıfı sürücü belgesine sahip sürücüler minibüs de kullanabilirken artık minibüsler için sürücülerin önce B sınıfı daha sonra da D1 sınıfı sürücü belgesi alması gerekir.

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

B sınıfı sürücü belgesi, ülkemizde en fazla tercih edilen ehliyet sınıfıdır. B sınıfı ehliyet alabilmek için sürücü adaylarının sürücü kurslarına giderek gerekli eğitimleri alması gerekir. Sürücü kursundaki eğitimin ardından adaylar yazılı sınav ve direksiyon sınavlarında başarılı olursa B sınıfı ehliyet almak için hak kazanır.

B sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 10 yıldır. Sınavlarda başarılı olan adaylara verilen sertifikanın geçerliliği 2 yıl olup bu süre bitiminde sertifikalar sürücü belgesine dönüştürülür. Kısaca özetlemek gerekirse sınavlarda başarılı olan kişiler 2 yıl boyunca sürücü adayı olarak bekletilmekte bu 2 yıl içerisinde trafikle ilgili herhangi bir cezai durumları olmazsa ehliyetleri onaylanıp verilmektedir.

B sınıfı ehliyet ile kullanımına izin verilen araçların motor gücü 3500kw 'dan fazla olmaz ve yolcu sayısı şoför ile birlikte 8 kişiden fazla olmaz. B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak isteyen kişi 18 yaşını doldurmuş ve en az ilkokul mezunu olmalıdır ayrıca şoförlük yapabilmek için gerekli sağlık koşullarını da taşıyor olması gerekir. Sürücü kurslarında eğitim almak zorunda olan adaylar, teorik ve uygulama derslerini tamamlamakla mükelleftir. Adaylara kurslarda verilen teorik dersler toplamda 34 saattir ve ders isimleriyle ders saatleri şu şekildedir:

  • 16 saat Trafik ve Çevre Dersi
  • 8 saat İlk Yardım Dersi
  • 6 saat Araç Tekniği (motor) Dersi
  • 4 saat Trafik Adabı Dersi

Uygulamalı eğitimde sürücü adaylarına kamyonet ya da otomobil ile direksiyon eğitim alanı ve simülatörde en az 2 saat direksiyon dersi verilmektedir. Ayrıca adayların akan trafikte ise en az 14 saat eğitim görme zorunluluğu vardır. Tüm eğitimlerin bitmesinin ardından yazılı sınav ve direksiyon sınavına girerek başarılı olmaları gerekir. Sınavda başarılı olanlara belgeleri verilir. Yeni düzenlemelerle birlikte artık otomatik ve manüel vitesler için ayrı ehliyetler verilir. Otomatik vites araçlar için ehliyet alan kişiler manüel vites araçları kullanamamaktır. Bu yüzden adayların bu ayrıntıya dikkat etmesi gerekir.

B Sınıfı Sürücü Belgesi için Sürücü Kurslarının İstedikleri Evraklar

  • Diploma, aslı gibidir onaylı diploma fotokopisi, mezuniyeti belgeleyen evrak (Bunlardan herhangi birinin olması yeterlidir)
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sağlık Raporu
  • Mevcut ehliyet varsa fotokopisi

Ehliyet, araç kullanabilmek için alınması zorunlu olan sürücü belgesidir. Belirli eğitimler sonrasında uygulanan sınavlarda başarılı olunmak şartıyla adaylara verilen bu belgelerin alınmaması halinde sürücüye ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu ceza ve yaptırımların uygulanma gerekçesi; hem kişinin kendisinin korunması hem de trafikte bulunan diğer kişilerin can ve mal güvenliğinin korunmasıdır.

İletişim

Ehliyet Almak İçin Hemen İletişime Geçin

Bizi Arayın

+90 (212) 543 62 60

Adres

Zeytinlik Mahallesi Cumhuriyetçi Sokak No: 23 Kat: 1 / 2
Bakırköy – İstanbul

HEMEN ÜCRETSİZ İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM