A2 Sürücü Belgesi

A2 Sürücü Belgesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kişilerin kendi güvenlikleri ve trafikteki diğer insanların güvenliği açısından eğitim almadan, trafik kurallarını bilmeden ve ehliyet sahibi olmadan trafiğe çıkmaları uygun değildir ve bu durum yasalarla da cezalandırılmaktadır.
Her araç sınıfının kendisine ait sürücü belgesi kategorisi bulunmaktadır. Yani kişiler motosiklet, binek otomobil veya otobüs gibi her farklı araç için o aracı kullanma yetilerinin olduğunu gösteren o sınıfa uygun ehliyet almak zorundadırlar.
A2 sınıf kapsamında olan sürücü belgeleri M ve A1 kategorisindeki ehliyetleri kapsamaktadır.
A2 sınıfındaki ehliyetler 11kw ile 34kw arasındaki 500cc motosikletlerin kullanılabilmesi için verilen ehliyetlerdir. Bu sürücü belgesiyle gücünün ağırlığına oranı 0,2'yi geçmeyen motosikletler kullanılabilir.
A2 sürücü belgesinin geçerlilik süresi 10 yıl olup adaya verilen sertifikanın sürücü belgesine dönüştürülme süresi diğer ehliyetlerde olduğu gibi 2 yıldır.
A2 sürücü belgesi almak isteyen bir aday en az ilkokul mezunu olmalıdır ve adayın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
Adaylar sürücü belgesine sahip olabilmek için bir sürücü kursuna giderek zorunlu teorik derslerin ve uygulama derslerini tamamlamak durumundadırlar. Kurs bitiminde adaylara uygulanacak olan ehliyet sınavını devlet belirli tarihlerde düzenlemektedir. Adaylar bu ehliyet sınavında ilk olarak teorik derslerden sınav olmaktadırlar. Daha sonra uygulama sınavına katılan adaylardan her ikisinde de başarılı olanlara A2 sınıfı ehliyetleri verilmektedir.
Adaylar gittikleri sürücü kurslarında ilk olarak teorik dersleri görmektedirler. Bu dersler ad ve saatlerine göre şu şekildedir;
Trafik ve Çevre dersi: 16 saat
İlk Yardım dersi: 8 saat
Araç Tekniği (motor) dersi: 6 saat
Trafik Adabı dersi: 4 saat
Adaylar ilk olarak toplam 34 saat süren bu derslerde teorik eğitim alırlar bu derslerin ardından uygulama derslerine başlarlar.
Uygulama derslerinde motor gücü 11kw ile 34kw arasında olan bir motosiklet kullanılarak adaylara direksiyon eğitimi verilmektedir.
Adaylar simülatör ile ve direksiyon eğitim alanında en az iki saat uygulama dersi aldıktan sonra akan trafikte ise en az 12 saat eğitim alarak uygulama derslerini tamamlamalıdırlar.
A2 ehliyet 2 tekerli motosikletler için 35kw sınırını 3 tekerlekli motosikletler içinde 15kw güç sınırını aşmayan araçlar için alınabilir.
A2 sınıfı ehliyet alabilmek için kursların istediği belgeler ise şunlardır;
TC kimlik numarası
Diploma veya diploma yerine kullanılabilen resmi belge
Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
Sürücü olur ibareli sağlık raporu
Sabıka kaydı olmadığına dair resmi evrak
Varsa farklı sınıflara ait ehliyetlerin fotokopisi

Bu evraklar eksiksiz olarak tamamlanıp kurslara başvuru yapıldıktan sonra gerekli eğitimler alınır. Eğitim sonrasında devletin düzenlemiş olduğu sınavlarda başarılı olunursa ehliyet belgesi alınabilir. İlk etapta sürücülere verilecek olan sertifika ehliyet yerine geçerli bir belge olup iki yıl neticesinde adaylara ehliyet belgeleri verilecektir.

İletişim

Ehliyet Almak İçin Hemen İletişime Geçin

Bizi Arayın

+90 (212) 543 62 60

Adres

Zeytinlik Mahallesi Cumhuriyetçi Sokak No: 23 Kat: 1 / 2
Bakırköy – İstanbul

HEMEN ÜCRETSİZ İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM