A1 Sürücü Belgesi

A1 Sürücü Belgesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

A1 sınıfı ehliyetler silindir hacmi 125cc ve altındaki iki veya üç tekerlekli, sepetli veya sepetsiz motosikletlerin kullanılabilmesi için alınması zorunlu olan sürücü belgeleridir.
Her aracın olduğu gibi motosikletlerinde kullanılabilmesi için kullanıcının bu aracı kullanabilme yetisinin olduğunu ispatlayan bir belgeye sahip olması zorunludur. Aksi takdirde kişilere yasalar hükmünde çeşitli cezalar uygulanmaktadır.
A1 sınıfı ehliyet alabilmek için kişilerin 16 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir. Bu sürücü belgesini genellikle 18 yaşını doldurmamış olan gençler tercih etmektedirler.
18 yaşını dolduran kişiler içinse kurslarda genellikle A2 sınıfı ehliyet almaları önerilmektedir böylelikle piyasada mevcut olan pek çok tür motosiklet kullanılabilmektedir.
A1 sınıfı motosiklet alınırken gene diğer sürücü belgelerini alırken gerekli olduğu gibi teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.
Trafik ve Çevre, Araç Tekniği(motor), Trafik Adabı ve İlk Yardım dersleri teorik olarak verilen derslerdir.
Teorik derslerin bitmesinin ardından adaylara motosiklet kullanımı ile ilgili simülasyon üzerinde ve araç eğitim alanlarında araçlarla uygulamalı eğitim verilmektedir. Uygulamalı eğitimler akan trafikte sürdürülerek kursiyerlerin tam motor hakimiyetini tam olarak sağlamaları ve trafik kurallarına riayet ederek araç kullanımını öğrenmeleri sağlanmaktadır.
Trafiğe kapalı alanlarda motosiklet sürücü adaylarına engelden kaçma, slalom ve platform üzerinden geçme gibi bir takım uygulamalar öğretilmektedir.
Motosiklet kullanımı oldukça fazla tehlike arz ettiğinden bu sürücü adaylarının eğitimi diğer adaylardan daha farklı olmaktadır. Motosiklet üzerinde trafikte seyrederken düşme, çarpma gibi ihtimaller daha yüksek olduğu için adaylara güvenlik önlemlerini almaları konusunda özellikle vurgulamalar yapılmaktadır.
A1 sınıfı ehliyet almak isteyen adaylardan istenilen belgeler şu şekildedir;
Adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
Sağlık kurumundan sürücü olabilir ibareli rapor
Diploma veya diploma geçerliliği olan belge
Sabıka kaydı
A1 sınıfı ehliyet alabilmek için en az ilkokul mezuniyetinin bulunması ve bunu belgelemek gerekmektedir. Adayların 16 yaşını doldurmuş olmaları şarttır.
A1 sınıfı ehliyeti olan sürücüler M sınıfı araçları da kullanabilmektedirler. M sınıfı araçlar 2,3 veya 4 tekerlekli olan ve silindir hacmi 50cc den fazla olmayan, 4 tekerlekli ise ağırlığı 350 kg altında olan, elektrikli ise 4kw ve altında olan motorlubisiklet veya moped olarak tabir edilen araçlardır.
Adaylar kurslarda verilen teorik ve uygulamalı eğitimin ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen teorik ve uygulamalı olmak üzere 2 aşamalı bir sınava girerler. Her iki sınavda da geçerli not alarak başarılı olan adaylara sertifikaları verilir.
Eğitimlerin zorunlu tutulması ve sadece sınavda başarılı olan adaylara sürücü belgesi verilmesinin ana sebebi sürücülerin ilk olarak kendi can güvenliklerinin ardından trafikteki diğer kişilerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması olarak belirtilebilir.
Yenilenen yasalarla sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkan kişilere araçlarına el koyma, para cezası veya hapis cezası gibi ağır cezalar verilmektedir.

İletişim

Ehliyet Almak İçin Hemen İletişime Geçin

Bizi Arayın

+90 (212) 543 62 60

Adres

Zeytinlik Mahallesi Cumhuriyetçi Sokak No: 23 Kat: 1 / 2
Bakırköy – İstanbul

HEMEN ÜCRETSİZ İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM