A Sınıfı Sürücü Belgesi

A Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

A sınıfı sürücü belgesi, halk arasında motosiklet ehliyeti olarak bilinmektedir ve kişiler tarafından alınabilmesi için çeşitli şartlar mevcuttur. Her artça olduğu gibi trafikte motosiklet kullanabilmeniz için A sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmanız gerekir.

A sınıfı sürücü belgesi M, A1 ve A2 sınıfı ehliyetleri de kapsayan bir ehliyet sınıfıdır. A sınıfı ehliyet belgesi motor gücü 35 kw ve üzerindeki ve gücünün ağırlığına oranı 0,2' yi geçen motosikletlerin kullanılabilmesi için gereklidir. Bu ehliyetin değişme süresi 10 yıldır.

A Sınıfı Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

A sınıfı ehliyet almak isteyen adayların belirli şartları taşıması gerekmektedir. İlk olarak adayların 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir. Adaylar en az 2 yıllık A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmalıdırlar ve bu konudaki yasal evraklarını ibraz etmek durumundadırlar. Kursiyerler 24 yaş üzerinde ise 2 yıllık A2 sınıfı ehliyet sahibi olması zorunluluğu aranmaz. Güç sınırı 35 kw'yi aşmayan 3 tekerlekli motosikletler için de alınabilen bu ehliyet belgesini alabilmek için ise 21 yaş sınırlaması getirilmiştir.

Kursiyerler A sınıfı ehliyet alabilmek için gittikleri sürücü kurslarında 16 saatlik Trafik ve Çevre Dersi, 8 saatlik İlk Yardım Dersi, 6 saatlik Araç Tekniği yani Motor dersi ve 4 saat süren Trafik Adabı Dersi almak mecburiyetindedirler. Bu dersler teorik dersler olmakla birlikte toplam 34 saat sürmektedir. A sınıfı sürücü belgesi sahibi olan kişiler M, A1 ve A2 sınıfı araçları da kullanabildiği için en avantajlı ehliyet sınıfı olarak kabul görmektedir. 24 yaşını geçmişseniz bu sürücü belgesini alabilmeniz için herhangi bir şartı yerine getirmeniz istenmemektedir.

A Sınıfı Ehliyet İçin Sürücü Kurslarından İstenilen Belgeler

A sınıfı ehliyet alabilmek için kurs başvurularınızda sizden istenilecek evraklar şunlardır:

  • T.C. Kimlik numarası
  • Diploma veya diploma yerine geçen resmi belge
  • Son 6 ay içerisinde çektirilmiş olan biyometrik fotoğraf
  • Sürücü olabilir ibaresi bulunan sağlık raporu
  • Sabıka kaydının olmadığını gösterir yazılı evrak
  • Eğer var ise diğer sınıflara ait sürücü belgelerinin fotokopileri

A sınıfı ehliyet alabilmek için kursun bitirilmesinin ardından belirlenen tarihlerde devlet tarafından yapılan yazılı ve uygulama sınavlarının her ikisinde de başarılı olunması gerekmektedir. Aksi takdirde belge verilmez. Başarılı olan adayların sürücü sertifikalarının sürücü belgesine dönüştürülme süresi 2 yıldır. A sınıfı ehliyetlerin geçerlilik süresi 10 yıldır. A sınıfı ehliyet alabilmek için en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir. A sınıfı ehliyeti bulunan kişiler tüm motosiklet türü araçları kullanabilme yetkisine sahiptirler. Kendi güvenliğiniz ve başkalarının güvenliği için eğitim almadan ve sürücü belgesine sahip olmadan hiçbir türde araç kullanmayınız.

İletişim

Ehliyet Almak İçin Hemen İletişime Geçin

Bizi Arayın

+90 (212) 543 62 60

Adres

Zeytinlik Mahallesi Cumhuriyetçi Sokak No: 23 Kat: 1 / 2
Bakırköy – İstanbul

HEMEN ÜCRETSİZ İLETİŞİME GEÇİN

İLETİŞİM